Sezóna bezinkových květů je takřka za námi, tak z čeho dalšího sirup dělat? Podle receptu na tymiánový sirup můžete zpracovat řadu bylinek, nejen tymián. A komu vadí hromada cukru, vyrobí si extrakt… účinek silnější, dávkování opatrnější.
Tymiánový sirup
Venku prší a prší a tymián už pomalu odkvetl. To ale vůbec nevadí. Na rozdíl od bezinek, u tymiánu si sirup můžete vyrobit i z listů, je to dokonce žádoucí. Tymián je brácha mateřídoušky, povídala jsem o tom v článku a na videu tady. Co platí pro tymiánový sirup, platí i pro mateřídouškový.
Úplně stejný postup pak můžete aplikovat i na meduňku, mátu nebo levanduli.
Tymián je droga, která není vhodná ke dlouhodobému užívání a zvláště dětem je doporučeno podávat snížené dávky. Zacházejte tak i se sirupem. Nepoužívejte tymiánový sirup pro běžné pití, ale vytáhněte jej vždy při nachlazení či hrozícím útoku virózy.
Tymiánový extrakt
Místo hromady cukru zalijete tymián alkoholem. Ale pozor, chce to vysokoprocentní alkohol… líh koupíte v lékárně nebo použijte slivovici/meruňkovici/třešňovici, v nouzi pak vodku.
Postup výroby:
Naskládejte tymián do sklenice, zalijte jej alkoholem tak, aby na povrchu snítky nevyčuhovaly (na fotce právě nesprávně vyčuhují) a nechte luhovat ve tmě dva týdny. Pak slijte do lahvičky s kapátkem (koupíte v lékárně) a podávejte po kapkách.
Podobně vyrobíte extrakt z dalších bylinek – jitrocele, květů divizny, plodů aronie nebo rakytníku.
Extrakt se používá jako lék, má tedy dávkování. Nejvhodnější lékovou formou podle herbáře pro tymián je nálev, takže tušíte, že extrakt je velmi silná záležitost. Dvě tři kapky do teplého čaje ráno při nachlazení, kašli nebo pro podporu trávení jsou tak akorát.
Pro děti bych extrakt nevolila, tam se hodí více nálev, rozuměj čaj 🙂
Tymiánový sirup postup výroby:
Svařte 2 l vody = přiveďte k varu a nechte chvíli bublat. Svařenou vodu nechte vychladnout a do ní ponořte tymián. Celé to dáte luhovat do lednice (do chladu) na asi 24 hodin – čas hlídejte, o moc víc to nesnese, nálev se pak začíná kazit. V této fázi můžete přidat třeba jeden na plátky nakrájený citron s chemicky neošetřenou kůrou, ale není to nutné.
Pak ovoněnou vodu slijte přes sítko vyložené gázou/plátýnkem do hrnce. K ovoněné vodě přidáte zhruba 1,8 – 2 kg cukru (tmavý třtinový – sirup bude pak tmavší), šťávu ze 4 pěkných citrónů (lijte taky přes gázu/plátno) a 2 lžíce kyseliny citrónové. Jde to i bez kyseliny citrónové. Občas se některý sirup předčasně zkazí – kvůli absenci kyseliny citrónové? kvůli špinavé sklenici? kvůli netěsnosti? co já vím, ztráty činí tak jednu skleničku na celou dávku.
Celý lektvar lehce zahřejte na sporáku a míchejte tak, aby se cukr dobře rozpustil. Zahřívejte opravdu lehce tzn. šťávu přivedete z chladného stavu do pokojové teploty či lehce nad ni – ať si v lektvaru neničíte hlavně céčko. Případnou bílou pěnu na povrchu zkuste sesbírat.
Sirup v tomto stavu liju prostřednictvím cedníku, který ještě vyložím gázou/plátnem do čistých, ideálně sterilních sklenic. Uzavřu a sklenice přesouvám do lednice/sklepa, prostě do chladu. Výroba sirupu ukončena.