Svatojánské byliny, sběr a co s nimi v kuchyni

Úplněk, letní slunovrat a svatojánská noc. Magická kombinace pro magické byliny. Vydejte se na sběr. A klidně i jindy. Řeknu vám proč.

Úplňkový vrchol síly

Když Měsíc dojde do poloviny oběhu kolem Země, stojí přímo proti Slunci, to osvětluje jeho k Zemi přivrácenou část… a my vidíme krásný svítící kotouč.

Na Zemi působí z jedné strany přitažlivost Měsíce a z druhé Slunce.
Z této protichůdné síly pramení neklid, nespavost nebo bolesti hlavy. Úplněk také symbolizuje naplnění, celistvost a kreativitu. Příroda dosahuje VRCHOLU své absorpční schopnosti, byliny nasbírané za úplňku mají tedy větší působnost (praví lunární kalendář Krásné paní). Bylinky sbírané, když je měsíc v úplňku mají vždy silnější účinky, ne jenom v červnu.

Svatojánská noc

je pradávná magická chvilka, kdy se země otevírá a vydává své poklady, vyvěrá z ní také mocný proud energie. Zapalují se ohně jakožto pozemský symbol Slunce. Květiny, stromy a voda mají magickou moc.
Chodí se na sběr DEVATERA BYLIN. A to v noci, nejlépe na Adama a bez ohlédnutí a beze slova. Devítka symbolizuje duchovní sílu, lidskost, soucit, poctivost, štědrost, vznešenost a velkorysost, má magický a rituální význam.

Z těch všech bylin, které lze sbírat je nejvíce tajemné zlaté kapradí, z něhož je žádoucí posbírat květ. Kvete jen malou chvilku a snad ani neexistuje ? Vybavuje se mi nápěvek z filmu Ať žijí duchové… vědecky vzato Bílá paní neexistujééé.. a co když tu jééé… Ohohó, a co když tu zlaté kapradí je?
Ovšem určitě je a někde už i kvete bylina svatého Jana, tedy třezalka. Na tu já si na Vysočině ještě počkám.

Jak a které byliny sbírat?

Složení toho devatera bylin je čistě na samotném sběrači. Tedy na vašem vkusu a potřebách. Jahodový úplněk sbírání bylin moc nepřál, na Vysočině i na jižní Moravě pršelo. Jestli počasí dovolí – jakože předpověď a elementálové jsou nám nakloněni  – sundejte si na svatého Jana (v pátek 24. června) aspoň BOTY A PONOŽKY – donaha nemusíte – a projděte se loukou, lesem či svojí zahrádkou a trhejte, co vám přijde smysluplné. Klidně někdy odpoledne či navečer. Můžete si taky udělat bylinnou noční bojovku s dětmi. A najít poklad.

Natrhané bylinky použijte na čerstvý čaj nebo do jídla, rozložte na stinné místo k usušení, naložte je do octa či oleje (dva týdny v teple uležet, pak scedit, olej lze vnitřně i k mazání) nebo si vyrobte domácí bylinnou mastičku.
Já rotuji následující recept pro různé druhy bylin (po vzoru návodu z knihy Bylinky pro děti a maminky)

Jdeme na sběr!

Chystám se na TUHLE DEVÍTKU:

♠ mátu ♠
♠ meduňku ♠
♠ tymián ♠
♠ šalvěj ♠
♠ jitrocel ♠
♠ levanduli ♠
♠ yzop ♠
♠ kontryhel ♠
♠ listí malin a ostružin♠

Později, až u nás pokvete taky:

♠ třezalku ♠
♠ brutnák ♠
♠ diviznu ♠
♠ řebříček ♠
♠ růže ♠

MÁTA

Skvělý doplněk sladkých dezertů. Legendou je v mojitu, smícháte-li domácí sirup s vodou a přidáte dost máty, máte nealko mojito jak vyšité. Mátu dávám taky do placiček, ať už z mletého masa, tuňáka nebo z luštěnin. Zkuste mátu místo kopru v těchto batátových placičkách. Lísteček máty je fajn rozmixovaný v ovocném smoothie. Mátový čaj se pravděpodobně nejnáruživěji pije v Maroku. Máta má totiž na tělo chladivé účinky, snižuje vnitřní oheň. Vy, kteří máte problémy se zimomřivostí se mátě raději vyhněte.

Máta podporuje trávení a činnost žlučníku a slinivky, tlumí nadýmání. Existuje řada druhů máty, všechny nemusí obsahovat pro mátu tak typický mentol. Reprezentantem mát bez mentolu je máta kadeřavá, která se proto hodí i pro děti a kojící matky. Naopak mentolu nejvíce má máta peprná. Tu používám pro její silné účinky nejlépe do směsí s dalšími bylinami a rozhodně ne dlouhodobě.

Mátu doma míchám do směsi s heřmánkem a fenyklem jakožto čaj vhodný při zvracení a nevolnosti.

Meduňka

MEDUŇKA

Působí sedativně na nervovou soustavu, je fajn při depresivních náladách a vyčerpání, ale i při žaludeční a střevní neuróze, což spolu s nervovým vypětím souvisí (3. čakra). Meduňka je vhodná i v těhotenství a při kojení.
Používám meduňku do džbánů s vodou, kterou v létě doplňujeme pitný režim. Lístky meduňky jsou stejně jako máta zdobné na dezertech. Skvěle se hodí i do ovocných rozvarů.

TYMIÁN

Moje srdeční záležitost. Tymián obecný i mateřídouška. Tihle agenti působí antibioticky, dezinfikují dýchací i trávící ústrojí. Takže ji nemají rádi střevní paraziti či plísně. Spalování tymiánu lze použít pro vyčištění prostoru – výpary silice thymol mají fytoncidní účinky. Pro děti, těhotné a kojící je vhodnější mateřídouška. Obě byliny je žádoucí používat jen krátkodobě.
Dle ájurvédy zklidňuje vnitřní oheň a přináší úlevu při účincích alkoholu.
V jídle je tymián nezastupitelný v letních polévkách a omáčkách na těstoviny. Skvělý je pod maso při pečení nebo do marinád na maso – před grilováním snítky odstraňte. Miluju tymián v kombinaci s králíkem nebo jehněčím.
Tymián lze naložit do octa nebo oleje. Dokonalá je i tymiánová sůl, kterou vyrobíte rozmixováním himalájské soli s tymiánem, přidat můžete i citrónovou kůru.
Po vzoru sirupu z bezových květů lze vyrobit sirup z tymiánu. Pro děti na kašel jak dělaný.

ŠALVĚJ

Podávaná jako nápoj snižuje pocení. Působí silně antibioticky, zejména na močové a zažívací cesty. Ve formě klokladla ulevuje při bolesti v krku nebo při zánětlivých onemocněních v ústech a také funguje při gynekologických potížích. Je třeba mít na paměti, že thujon v šalvěji je toxický, proto opět platí nepoužívat dlouhodobě. Účinost šalvěje klesá svařením, odvar je tedy relativně neškodný. Herbář uvádí také použití šalvěje při pásovém oparu nebo jako prostředek pro zvýšení krevního tlaku.
Šalvějí indiánskou se vykuřuje a pročišťuje prostor podobně jako tymiánem.

V kuchyni je famózní jen tak restovaná s máslem, ono šalvějové máslo pak ladí k nokům nebo tuhle k masu. Šalvěj můžete také najemno nasekat a přidat přímo do noků, stejně jako jsem to udělala s jahodovým listím tady. Stejně jako máta a meduňka se hodí do zmiňovaných rozvarů. Šalvěj není od věci i v kombinaci s masem, ladí mi k telecímu, jehněčímu, ke kuřeti nebo k rybě.

JITROCEL

Kopinatý hojí rány. Odřete-li se někde v přírodě, rozmělněte listy jitrocele – nejdříve toho velkého, které ránu vyčistí a pak přiložte na ránu jitrocel kopinatý, který pro změnu rány zaceluje. Ten kopinatý má protizánětlivé účinky a tlumí kašel. Je fajn také na trávení. Působí též jako antibiotikum. Semeno snižuje hladinu krevního cukru a léčí žaludek a játra, upravuje také peristaltiku tlustého střeva při zácpě. Jitrocel je vhodný k dlouhodobému užívání.
Stejně jako s tymiánem, mrkněte na sirupu z bezových květů a vyrobte sirup jitrocelový. Můžete jej dávat dětem i sobě při nachlazení a kašli.

Z jitrocele dělám v létě čaj, který nechám dojít pokojové teploty a podávám zdobený jedlými květy. Mladé jitrocelové lístky se dají použít jako doplněk do salátů. Lístečky můžete nasekat do trhance nebo do polévky.

LEVANDULE

Oblíbená především jako voňavá kytka či do polštářků proti molům. Kromě uklidňujícího účinku umí uvolňovat křeče v trávícím traktu, zároveň působí antibioticky a povzbuzuje slivnivku. Tlumí bolesti hlavy psychického původu. Levandulová koupel nohou a rukou působí dobře na revma a některé ekzémy. Při senné rýmě působí květy blahodárně na podrážděnou sliznici – udělejte si inhalaci deseti gramů květu do jednoho litru vody (přejít varem, odstavit, přikryté deset minut luhovat). I u levandule platí – nepoužívat dlouhodobě.

V kuchyni levandule osvěží a ovoní především buchty a cukroví. Naše sousedka na Vysočině dává snítku levandule do polévky. Snítka s květky ovoní i dekoruje vodu k pití. Zkuste levandulovými květy posypat domácí dezerty. Hodí se také do letních tepelně upravovaných zeleninových směsí, kterým dodá ovoněný šmrnc.

YZOP

Dle herbáře základní bylina pro léčbu průdušek. Působí dezinfekčně a antibioticky v dýchacích a močových cestách. Studený yzopový čaj je pomocníkem proti klimakterickému pocení. Yzop výborně snáší také staří lidé. Bylinné víno z yzopu je afrodiziakem a yzop slouží také jako očistná bylina v magii. Pověšen ve svazečku v domě odvrací negativní síly. Výborný je yzopový sirup, který uvolňuje hleny. Při menstruačních bolestech pomáhá nálev z lipového květu, majoránky a yzopu – vše po 1 lžíci přelijeme šálkem vařící vody, pět minut luhujeme a scedíme.

V kuchyni lze použít jeho květy podobně jako ty levandulové – na dezerty, do buchet a cukroví. Přidávám snítku yzopu také do polévek nebo do zeleninových či luštěninových jídel z jednoho hrnce. Přidejte snítky i do marinády na maso a kvítky klidně do nějakého dipu.

KONTRYHEL

Legendární ženská bylinka. Tlumí bolesti spojené s menstruací a je vhodná i při klimakterických potížích. Používá se zevně i na výplachy a při hemeroidech. Působí také močopudně a prohlubuje spánek. Při mírném dávkování je vhodná pro dlouhodobé podávání.

Mladičké kontryhelové lístky je možné přidat nasekané do salátů.

LISTÍ MALIN A OSTRUŽIN

Mám je ráda na čaj k běžnému pití přes zimu. Míchám je společně s listím lesních jahod a borůvkovým listím a přidávám ještě okvětní lístky růže či měsíčku. Listy malin mají mírně svíravý účinek, pomáhají při menstruačních bolestech a průjmech. Jako klokladlo může pomoct při zánětech v ústech. Herbář radí pro zlepšení chuťových vlastností listy fermentovat, lze to i v domácích podmínkách.

Ostružinový list staví krvácení, dezinfikuje trávící a močové ústrojí. Ve formě koupele tlumí ekzém a kožní záněty. Proti průjmu lze připravit odvar z jedné lžíce suchých listů, které se přelijí šálkem vařící vody a nechá přikryté ještě deset minut luhovat.