Levandule v Apetitu

Tak tu máme další číslo, vykecávám v něm o levanduli, ale ne tak moc, jak bych sama chtěla. Proto čtěte tady, co fialového mám ještě na srdci.

Levanduli mám moc ráda. Voněla mi nejdřív jen ve skříni. Pak mě nakopla levandulová bábovička od Kokina a se sušenými květy v mé kuchyni se začaly dít věci.

Na jaře přišla chvíle na LEVANDULOVÉ MÁSLO, co jej v textu taky zmiňuji. Není nad báječný pocit, když si máslo sami ze smetany vyšleháte, propláchnete, uplácáte a osolíte. Můj naprostý máslový favorit je trojkombinace petržel (jedině hladkolistá), pažitka a levandule.
A teď v létě je pro změnu čas na sběr, aby v zimě bylo zase z čeho péct. Květy sbírejte nerozvité a sušte na dobře větraném, suchém místě.

Droga pro děti i pro dospělé

Jenže stejně jako každá bylina, je i levandule droga a podle toho je třeba s ní zacházet. Sem tam hrstka do bábovky neuškodí. Obecně ale byliny není radno užívat pořád a už vůbec ne preventivně. Mohli byste svému tělu přivodit nepříjemnosti a vybudovat rezistenci na obsažené léčivé látky. Takže když pak budete některou bylinu na nemoc potřebovat, prostě vám nepomůže. A že toho bylinky umí vyléčit dost.

Levandule, přírodní sedativum

Působí jako účinný uklidňující prostředek. Uvolňuje křeče při trávení, působí antibioticky, mírně močopudně, stimuluje menstruaci a porod. K tomu všemu zklidňuje nervy. Má ochlazující účinek, studené obklady pomáhají na vyvrtnutý kotník. V aromaterapii můžete používat éterický olej, ale jen krátkodobě.

V mém bylinkovém zásobníku nechybí domácí levandulový olej, který – světe div se – nepoužívám na vaření (i když takový moučník s levandulovým olejem by taky jistě šel). Já jej místo jídla aplikuji na vysušené ruce a nohy nebo a štípance od komárů. Funguje! A k tomu báječně voní.

Ať už pomýšlíte na olej ke kosmetickým či kulinárním účelům, vyrobíte jej následovně…

50 g levandulových květů (já použila sušené) naložíte do 500 ml panenského olivového, slunečnicového nebo řepkového oleje (všechny k dostání třeba v dm drogerii). Recept nemám z vlastní hlavy, ale z knížky Bylinky pro děti a maminky, abych se tu nechlubila cizím peřím. Olej nechte 14 dní stát, pak sceďte a uchovávejte nejlépe v lednici v tmavé skleněné nebo plastové lahvičce – ideální jsou ty od použitých olejíčků, třeba dětských.

Pozor v těhotenství a při nemocech

Dětem levandule pomáhá k lepšímu spánku, takže jim můžete třeba ušít malý levandulový polštářek. A teď je ještě čas na velké pozor. V těhotenství se levandule nemá používat první čtyři měsíce. Také by se NEMĚLA UŽÍVAT SPOLEČNĚ S LÉKY obsahujícími jód nebo železo, při chemoterapii a při nízkém krevním tlaku.