Červená řepa se zeleninou a quinoou

V tomto jídle figuruje mladá červená řepa i s listy. Díky tomu budete mít v hrnci více nadzemní zeleniny, než té podzemní – rozuměj, rostoucí pod zemí. A to se tělu moc líbí.

Řepu i listy v supermarketu nekoupíte. Musíte pro ni na záhon a když nemáte vlastní, tak ke svému farmáři 😉 Omrkněte Scuk.cz či bedýnky a trhy v okolí. Určitě najdete někoho, kdo vám dodá řepu i s listy a přihodí i jarní cibulku. Vy to všechno naházíte do hrnce, přidáte pár dalších surovin a těšíte se na pekelně rudou parádu na talíři a následně i v puse.

Máte-li po ruce hřib, nakrájejte jej podélně na plátky a ty orestujte z obou stran na rozpáleném tuku. Takto upravený hříbek podávejte položený na obsahu talíře. Přidáte-li v tomto případě i kysanou smetanu, pak doporučuji smetanu pouze rostlinného původu. Kombinace houby-mléčné výrobky je těžký kalibr pro zažívání.

Červená řepa pro zdraví

Chlorofyl v listech stejně jako železo v bulvě pomáhají krvetvorbě. Skvělá pro přípravu na léto je řepa díky obsahu betakarotenu, který vám pak v těle umožní pohodovější opálení (podobně jako mrkev). Obsahuje samozřejmě další škálu vitamínů a minerálů. Vyzdvihnout se mi chce pektin, který lahodí střevní mikroflóře a ta je sídlem imunity, to už všichni víme. Pektin zároveň příznivě působí na hladinu zlobivého LDL cholesterolu.

Ájurvéda

Červená řepa a ájurvéda aneb sedí vám syrová, vařená, nebo co?

V ájurvédě se červená řepa i s listy hodí zejména pro Kapha typy, vařená s listy i pro Pitta typy a vařená bez listů i pro Vátu. Pro laiky asi takto:

 • máte větší, zakulacenější postavu, pomalé trávení, dlouhou výdrž, milujete spánek a máte jej hluboký, jste přemýšlivý/á, loajální, svědomitý/á, lenivý/á a když se naštvete, trvá dlouho, než hněv přejde… pak jste pravděpodobně více Kapha (velmi orientačně, stanovení typologie je složitější) a řepu syrovou, vařenou, s listy i bez jezte, co můžete.

 • snadno se zahříváte, červenáte, máte mnoho mateřských znamínek, vadí vám horko, máte sklon k zánětům, průjmům, výbuchům vzteku a netrpělivosti, milujete organizování, velení, jste cílevědomí… pak jste pravděpodobně více Pitta (velmi orientačně, stanovení typologie je složitější) a syrovou řepu moc nejezte, vařená řepa i s listy je fajn.

 • máte štíhlou až vyhublou postavu, rychle mluvíte, znáte nepravidelné vylučování se sklonem k zácpě a lehký spánek, jsou vám vlastní rychlé pohyby, náladovost, ale i tvořivost a bystrá paměť (i když krátkodobá)… pak jste pravděpodobně více Váta (velmi orientačně, stanovení typologie je složitější) a řepu jezte syrovou i vařenou, ale bez listů. Ono se projednou nic nestane, když si ten recept uděláte i s listy, chcete-li přece jenom příhodnější variantu, použijte listy špenátu.

Červená řepa se zeleninou a quinoou

Suroviny na 4 velké porce a 2 menší:

 • 6 malých mladých červených řep i s listy
 • 3 brambory velikosti ženské pěsti NEBO 3 mladé kedlubny
 • 1 velká jarní cibulka (nebo 2 menší)
 • quinoa
 • přepuštěné máslo nebo olivový olej
 • 1,5 hrnku vody
 • 1 hrnek mandlového „mléka“
 • uzená paprika mletá
 • mletý římský kmín
 • drcený kmín
 • semínka černuchy (černý kmín)
 • sůl
 • kysaná smetana/jogurt (pro vegan variantu volte kokosový)
 • pažitka a jedlé květy na ozdobu

Postup:

Řepy oloupejte a nakrájejte na tenké plátky. Zbavte se uvadlých či poškozených listů a pak listy nakrájejte na kousky.

Kedlubny nebo brambory oloupejte a nakrájejte na tenké plátky.

Cibulku nakrájejte na kolečka.

Quinou propláchněte studenou vodou.

V hrnci na rozpáleném tuku zpěňte cibulku. Přidejte koření a chvíli za stálého míchání restujte, až se krásně rozvoní.

Přihoďte brambory nebo kedlubny a řepu (bez listů). Promíchejte a dále restujte za častého promíchání dalších cca 5 minut.

Pak teprve přidejte tekutiny a přihoďte nakrájené listy i s řapíky. Osolte a přidejte quinou. Přiveďte k varu, stáhněte plamen a zakryté vařte do změknutí zeleniny.

Podávejte s kysanou smetanou, kterou můžete zamíchat i do jídla – pokud použijete hřib podle rady výše v textu, berte do hry smetanu jen z rostlinných zdrojů. Zdobila jsem květem hrášku a pažitky.

Červená řepa s quinoou

Pravidelný přísun inspirace ze světa výživy těla i duše získáte přihlášením k odběru novinek:

Přijde vám za týden max. jedna zpráva plná postřehů ze světa výživy těla i duše.