Dhal s červenou čočkou

Typické indické luštěninové jídlo z jednoho hrnce, které názorně ukazuje, jak lze z jednoduchých surovin vytvořit levný a přitom skvostný pokrm. Dhal bývá součástí stravy při odlehčení jídelníčku, jeho složení stojí na luštěnině a koření, přičemž zeleninová složka je variabilní podle toho, co zrovna máte po ruce.

Díky koření je dhal lehce pikantní a přesto jej milují i děti. Tedy ti moji oba starší, dvouleté Bělince jej nechystám, protože dhal jíst v této podobě odmítá. Zatím.

Díky jednoduchosti přípravy i složení aspiruje tohle jídlo taky na hit studentského vaření na kolejích. Kdybych jej znala jakožto studentka, stravující se hrdě sama na privátě, oslňovala bych s ním spolubydlící snad každý den.

A co dál?

Správný recept na dhal neexistuje. S dhalem je to v indické kuchyni jako s receptem na vánoční bramborový salát v té české. Každý má ten svůj, zaručeně nejlepší a každý se maličko liší od těch ostatních. Jisto jistě můžeme říct, že základem pro dhal je půlená luštěnina a výrazné RESTOVANÉ KOŘENÍ, jehož část se obvykle přidává až ke konci vaření. V dhalu by neměl chybět také čerstvý koriandr – poslouží při servírování. Komu tahle výrazná bylinka nesedí a kdo jede na jedlém plevelu, dá si tam všechno jedlé zelené, co zrovna posbírá. Na fotce je květ pažitky, popenec, bršlice a směs naklíčených semínek.

Dhal v sanskrtu znamená rozdělit nebo rozpůlit, takže významově  ukazuje na luštěniny, ze kterých se vaří. Červená a zelená čočka, hrách, mungo a další fazole, cizrna. Většinu luštěnin však musíte dopředu máčet, aby se vám pak rychleji uvařily. Máčet nepotřebuje červená čočka a pak všechno z konzervy. Konzervy já používám jen v nouzi , tudíž si teď ukážeme, jak uvařit dhal s červenou čočkou.

Chcete rozpis na dvacet osob? Ne? No dobře, tak teda pro čtyři.

Dhal s červenou čočkou

Suroviny pro 4 osoby:

 • 80 až 100 g žluté cibule
 • 4 stroužky česneku
 • 1 lžíce nahrubo sekaného zázvoru
 • přepuštěné máslo (ghí) / vegani volí nějaký olej
 • 2 lžičky žlutých hořčičných semen
 • 4 lžičky koření garam masala
 • 1 lžíce kurkumy
 • chilli – není nutné a já nedávám
 • sůl růžová himálajská
 • 200 g červené čočky
 • 250 g brambor – nejsou nutné a ve verzi na fotce je nahradila kedlubna
 • zhruba 300 g zeleniny: růžičky z jednoho květáku nebo brokolice a k tomu mrkev nebo růžičková kapusta, paprika kapie nebo použijte mraženou směs (ideálně vlastní)
 • volitelně kokosové mléko
 • k podávání placky čapátí nebo rýže a nebo taky nic dalšího
 • koriandr či jedlý plevel na ozdobu: na fotce je květ pažitky, popenec, bršlice a směs naklíčených semínek

Postup:

Cibuli společně s česnekem a zázvorem krátce rozmixujte v mixéru – musí zůstat kousky. Část si můžete, ale nemusíte, nechat na závěr. Směs vhoďte na rozpálený tuk (použijte hlubší hrnec) a restujte na středním a posléze mírném plameni. Buďte ve střehu, ať se cibule nepřipálí. Až cibule změkne a začne chytat hnědavý nádech, přisypte koření – garam masalu, kurkumu a případně chilli. Krátce orestujte.

Až se koření rozvoní, přisypte propláchnutou čočku, očištěné a na drobné kostičky nakrájené brambory/kedlubnu a mrkev, na kousky nakrájený květák nebo brokolici, případně růžičkovou kapustu nebo papriku kapii. Osolte, zalijte tekutinou – stačí voda, pro sametovější strukturu a výraznější chuť dávám někdy půl napůl vodu a kokosové mléko. Tekutiny dohromady tak, aby zelenina lehce vyčnívala nad hladinu. Obsah hrnce zahřejte a vařte do rozvaření čočky a změknutí veškeré zeleniny.

Na závěr se pro větší pikantní efekt přidává část cibulovo-česnekovo-zázvorové směsi, pokud jste si ji nechali stranou. Pak už nevařte.

Podávejte dozdobené čerstvým koriandrem (či jedlým plevelem) a nabírejte čerstvými plackami. Podáváte-li s rýži, hodí se lžíce.