Ájurvéda v cyklech

Ájurvéda v d e n n í m cyklu

Ránu vládne od 6 do 10 hodin dóša Kapha.

Ta je pomalá, plná vlhkosti a těžkosti. Vyvažují ji opačné charakteristiky… lehkost, svěžest, suchost, pikantnost, pohyb… Proto je pohyb hned ráno tak prospěšný. Kapha by se měla vyhýbat těžkým, olejnatým a tučným jídlům. Snídaně v její režii je lehká, svěží, plná čerstvosti (vyhněte se ale kombinaci čerstvého ovoce s jinými surovinami v jednom jídle), ideálně s dotekem hořké, svíravé a pikantní chutě. Takže třeba kysané mléčné produkty po ránu pro bytosti Kapha konstituce nejsou  dobrou volbou. Ten, kdo není konstituce Kapha se může více rozvolnit. A někdy nemusí být snídaně vůbec. 

Vrcholu dne (10 – 14 hodin) vládne Pitta.

Je doba oběda, který by měl být největším a nejdůležitějším jídlem dne a složen hlavně z potravin vhodných pro Pittu. Trávicí oheň hoří na plné pecky a hojnost je na místě. Pitta miluje sladkou, hořkou a svíravou chuť a zase platí, že typy Pitta vyvažují svoji konstituci pečlivě zejména v tomto čase.

Odpoledne patří Váta dóše (14 – 18 hodin).

Váta jede zejména na slanou, kyselou a sladkou chuť… s tou v navečer opatrně, protože večeře by měla tvořit maximálně 1/3 celodenního objemu stravy. Ideální je večeřet do 18. hodiny. Váta těžce nese syrové pokrmy (ty naopak strávíte lépe v poledne, případně v menším množství ráno) a studené nápoje. Ty ostatně ájurvéda nedoporučuje konzumovat vůbec. Ideál pro Vátu je teplá, sytá, mírně kořeněná a olejnatá strava.

Ájurvéda v r o č n í m a životním cyklu

Obdobím Kapha je konec ledna až začátek května (vlhko, chladno, později jarně svěže).

V takovou chvíli dbejte na vyrovnání vlhkosti. Z potravin vysušují tělo zejména luštěniny, pohanka, ječmen a obecně pečená/restovaná jídla. Omezte konzumaci mléčných výrobků a dopujte se prvními zelenými lístky, co to jen jde. 

Více o jarním období najdete v článku tady.

V letním období dominuje Pitta.

Počasí svádí k častému pobytu venku. Buďte tam, kde je vám příjemně a dávejte pozor na přehřátí a dostatečný přísun tekutin. K pití se hodí odstátá voda a vůbec se nehodí cokoliv ledového – tělo se s ledovým šokem těžce vyrovnává.

V podzimním a časně zimním čase vyrovnávejte Vátu (ochlazování a větrno).

Prohřívejte tělo, jak to jde – koupelí, saunou. Nastává čas na olejové masáže a aromaterapii.

V celoživotním cyklu je považováno prvních 25 let za čas, kdy převládají aspekty Kapha (růst, tvorba těla, bujná činnost hormonů a šťáv). Věk do 55 let je akčním obdobím Pitta (budujeme kariéru, domov, vychováváme děti) a seniorský věk nad 55 let je obdobím sílící energie Váta (naše tělo se zklidňuje a ubývá mu vody), časem kreativity a duchovnosti.

Více o tomto období najdete v článku tady.