Ájurvéda v cyklech – podzim a zima. Jak vyrovnat stoupající Vátu.

Ájurvéda řadí větrný a chladný podzim a také třeskutou zimu k období Váty. Váta je studená, drsná, vysušující, se sklonem k nervozitě, úzkosti, nesoustředěnosti, plná rozlítaných myšlenek, ale také kreativní, nápaditá, rychlá a bystrá.

V ájurvédě platí, že podobné zvyšuje podobné. K vyvážení tedy potřebujete opačné kvality. U Váty konkrétně…

… vše teplé, pomazávající a uzemňující. Klidnější a pravidelný režim.

Co do chuti vyvažují Vátu

  • sladké
  • slané
  • kyselé chutě

    … takže dortům zdar… teda, jak kterým, že jo. Určitě to neznamená, že se můžete cpát sladkostmi. Přirozeně sladkou chuť mám na mysli.

Pijte horkou vodu po doušcích v průběhu celého dne. Dbejte na pravidelnost – ve stejný čas jezte, choďte spát, dodržujte řád.⏰ Nebojte se (správného) tuku a promastěte si život. Zvlášť v případě, že máte Váta dóšu jako dominantní ve vaší individuální konstituci.

O tom, jaká je ta vaše konstituce, jaké další dóša (energetické konstituční) typy existují, co komu sedí za výživu a jak se to projevuje v rámci ročních období a životního cyklu je celý on-line kurz Energetika Tvého těla – objev, co Ti ne-sedí.

Příroda ví, co je dobré. Jezte to, co roste kolem vás. Lehce kořeněné… ideální koření je skořice, zázvor, hřebíček, kardamom a fenykl.

Začněte den miskou teplé kaše s kořením… inspirace ve Vtipných kaších je dost. Upřednostněte vařená jídla – husté polévky a dušené pokrmy.

Skvělé jsou zejména:

  • celozrnné obiloviny (zvlášť oves), basmati, špalda, quinoa
  • ořechy a semínka
  • kořenová zelenina, sladké brambory
  • dýně všeho druhu
  • přírodní sladidla – javorový sirup, panela, cukr muscovado
  • přepuštěné máslo a ghí, mandlový, sezamový a avokádový olej
  • krátce podušené ovoce – jablka, hrušky, švestky


Ájurvédské recepty pro toto období:


Zařaďte ájurvédskou olejovou sebe-masáž Abhayangu

Použijte nahřátý mandlový (nebo sezamový) olej, který si vmasírujte do celého těla – doslova do každého kousku včetně vlasů (tam raději jen mandlový, ať mastnotu dokážete vymít). Abhyanga si – mimo jiné – ukazujeme také v Kruhu vědomé výživy. Do oleje můžete přidat i kapku esenciálního oleje lahodícího Vátě jako třeba levandule, ylang-ylang nebo cedr.

Vůně, které udělají v zimě dobře

Sladké a kořeněné vůně tiší a uzemňují Váta dóšu.

Můžete si vyrobit svůj vlastní aroma sprej – do základu (třeba růžová voda s trochou mandlového nebo jojobového oleje) namíchejte pár kapek některé z následujících esencí: levandule, sladký pomeranč, ylang-ylang, rozmarýn nebo cedr. Dobře protřepejte a v lahvičce s rozprašovačem stříkejte na(d) sebe kdy je libo.

Zkuste ZÁKLADNÍ RECEPT na aroma sprej: Smíchejte 60 ml mandlového nebo jojobového oleje a 8 až 10 kapek vybraného esenciálního oleje nebo jejich kombinace

Samozřejmě můžete použít aromalampu a zmíněné esenciální oleje přímo pustit do celého prostoru.

Co dál…

Jóga v pomalém tempu, kdy sledujete stav mysli víc, než kdy jindy je v tuto dobu nadmíru žádoucí „sportovní“ aktivitou.

Váta hýbe energiemi ve vrchní části těla a proto ji vyvažuje to, co – jednoduše řečeno – podpoří proudění i vespod 🙂 Jde zejména o uzemnění a ritualizaci každodenních činností.

O dalších cyklech během dne, roku i životního období jsem psala tady.