Pečené papriky ve skle

Chcete-li si paprikově užívat i v zimě, naložte si své pečené papriky. Je skvělá do salátů nebo pomazánek a hlavně v ní máte domácí jistotu, že víte co jíte.

Nejnovější poznatky vědy o zdravé výživě hlásají, že zeleninu či ovoce je nejlepší dopřávat si, když je jejich sezóna. Takže pro naše rajčata, papriky, okurky atd. je to léto a dejme tomu brzký podzim. Ok. Jenže, co když na to vše dostaneme chuť zrovna v zimě?

No tak místo konzumace skleníkově vyhnané a pesticidy nabité čerstvé supermarketové zeleniny vitamíny doplníme tím, CO SI DOMA V LÉTĚ ZAKONZERVUJEME. A nebo tím, co pro nás zakonzervuje náš oblíbený farmář, že jo.

Céčko, béčko a éčko

Všechny papriky jsou zásobárnou především vitamínu C a B, červená nabízí betakaroten, žlutá a zelená ještě vitamín E.

Ten, kdo má citlivý žaludek, můžete mít problémy s trávením paprikové slupky. Bezpochyby je zdravé dopřát si papriku čerstvou, ale nic nezkazíte ani paprikou tepelně upravenou. Domácí pečené papriky si pak bez pesticidových či trávících výčitek můžete dopřát během celého roku.

Jak papriku oloupat

Čerstvé papriky podrobíte ošlehnutí plamenem (klidně nad plynovým hořákem) nebo vysokému opečení v troubě (na 200 st.Celsia). V obou případech trváte na opálení paprik místy až do černa. Musí jim začít naskakovat puchýře.

Nad hořákem držte a otáčejte papriku pomocí kovové kuchyňské pinzety. Účelem ale není, nechat papriky zcela popraskat.  Vytekla by jim šťáva, které je celkem škoda. Opékání vyžaduje pozornost. Když šťávu nebudete potřebovat v receptu, jednoduše si v ní namáčejte kousky chleba a zobejte, je to lahoda.

Za použití trouby se ujistěte, že nádoba, ve které papriky pečete, snáší vysoké teploty, ať vám například keramika nepraskne (jako jednou mě). Během pečení papriky párkrát otočte, musí být pěkně opečené ze všech stran.

Hned po zčernání papriky na chvíli zabalte do mikrotenového sáčku. Zapaří se a vy slupku poté snadno sloupnete, jadérka odstraníte a zůstane vám v ruce měkoučká papriková dužnina.

Pečené papriky ve skle

Paprikovou dužninu naskládejte do čisté a suché skleničky a zalijte slušným olivovým olejem tak, aby byly všechny papriky pod hladinou.

Než uzavřete, vidličkou mezi paprikami ulovte co nejvíce vzduchových bublin. V zájmu vyhnání kyslíku je dovoleno lehké promíchání, šťourání a popichování. Vzduch je hlavním nepřítelem konzervace. Až budete s lovem bublin spokojeni, uzavřete skleničku víčkem a postavte někam do temna a chladu. Vydrží tam věčnost.

S pečenými paprikami můžete vykouzlit slaný koláč (kombinace sýrového tvarohového základu a pečených paprik) nebo je použít nasekané do tvarohové pomazánky. Úplně nejlépe se ale hodí do salátů jako je ten následující.

Pečené papriky a salát z nich

Papriky upečete a oloupete podle postupu výše. Když je budete loupat, učiňte tak nad miskou, do které zachytíte vytékající šťávu.

Do té posléze ponořte papriky nakrájené na proužky. Na čtyři papriky přidejte prolisováný stroužek česneku, olivový nebo slunečnicový olej, sůl a hojnou hrst nasekané petrželky. Lichořeřišnice je skvělou jednou parádou nahoru.