Džem z černého rybízu bez cukru

Džem z černého rybízu bez špetky cukru je přirozeně nasládlý a komu to nestačí, pomůže si rozinkami. Tohle bude bavit zejména ty z vás, co holdujete přirozeným chutím a výživě bez nadmíry cukru.

Černý rybíz želíruje tak, že při vaření žádný jablečný pektin nebo jiný hustící agent nepotřebujete. Máte-li k dispozici i angrešt, vřele doporučuji jej k rybízu přidat.

Černý rybíz na stres a únavu

Plody černého rybízu obsahují dost vitamínu C (50 – 400 mg na 100 g), provitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín P (až 2000 mg), hodně pektinu, sacharidy, kyseliny, třísloviny a minerály (draslík, hořčík, železo a vápník). Černý rybíz je zásadotvorný. Plody se hodí i pro těhotné a kojící především jako prevence či léčba cévních potíží  jako jsou křečové žíly a hemeroidy (Zdroj: Bylinky pro děti a maminky, Mangdaléna S.-K.).

Černý rybíz je dobré konzumovat přednostně čerstvý nebo v podobě čerstvě lisované šťávy, kterou aplikujeme proti stresu, při únavě a rekonvalescenci po těžkých chorobách (Herbář léčivých rostlin, Janča a Zentrich).

Nutné opáčko: základní zásady zavařování

  • Džem se vaří nejlépe v širokém hrnci. Má tak větší plochu, ze které se může odpařovat přebytečná tekutina a džem krásně houstne.
  • Správnou konzistenci džemu vyzkoušejte kápnutím na vychlazený talířek. Kapka ve chvilce rosolovatí = hotovo a můžete plnit.
  • Sklenice vylijte vroucí vodou, víčka vytřete vysokoprocentním alkoholem a nechejte vyschnout. Těsně před plněním musí být víčka suchá a sklenice nahřáté. To zajistíte třeba tím, že sklenice i víčka postavíte na plech a strčíte do trouby nahřáté na 100 st. Celsia na max. 15 minut.
  • Do sklenic plňte horký džem, hned zavíčkujte a postavte dnem vzhůru. Takto nechte vychladnout a pak přemístěte na chladné, tmavé místo.

Džem z černého rybízu bez cukru

Suroviny:

  • 1,5 kg černého rybízu nebo směsi černého rybízu s angreštem
  • 1 lžička čerstvých kvítků levandule (půl lžičky sušených)
  • 1 lžička soli
  • případně 6 lžic rozinek

Postup:

Kuličky rybízu a případně i angrešt dejte do hrnce a postupně zahřejte, občas promíchejte.

Až ovoce pustí šťávu, osolte, přidejte levanduli, dejte na mírný ohřev a za občasného míchání nechte odpařit tekutinu až do zhoustnutí džemu. Trvá to cca dvě hodinky.

Ovoce díky dlouhému varu a přítomnosti soli lehce zesládne.

Mezitím připravte skleničky – můžete je vymýt (klidně v myčce) a sterilizovat na 100 stupňů v troubě nebo to občas dělám tak, že vymyté skleničky i víčka naplním vroucí vodou, tu za chvilku vyliju, vysuším hrdla a víčka papírovou utěrkou a okamžitě plním horkým džemem.

Pokud budete chtít džem přece jenom přisladit, namočte rozinky do vody na začátku varu džemu. Jakmile začne džem houstnout, přidejte k němu rozinky a vařte ještě aspoň 20 minut. Poté směs rozmixujte a můžete plnit do připravených sklenic.

Naplněné sklenice ihned uzavřete a otočte víčkem dolů. Nechte vychladnout a pak uložte do chladu.