Domácí bylinkové máslo

Bylinkové máslo je zázrak plný vitamínů a minerálů. Jednak vitamínů rozpustných v tucích jako je A, D, E, K a pak těch ze zeleného listí a jedlých květů. Na jaře a v létě nevytáhnu paty na procházku, abych nenasbírala jedlý plevel, který pak cpu, kam to jen jde. Taky vám chci připomenout, že si máslo můžete vyrobit doma jednoduše ze smetany ke šlehání.

Při výrobě domácího másla získáte ze smetany dvě skvělé suroviny – máslo a syrovátku. Tak je tak lahodná, že ji vypijete hned naráz. Pokud si tedy troufnete ji ochutnat. Nepovede se vám nejspíš vybrat dokonale všechny máselné shluky, které se vytvoří a kousíčky tuku tak v syrovátce přece jenom zůstanou. Koho to netrápí, ten si pochutná.

Máslo si pak zpracujte obvyklým způsobem. Ochucené plevelem a bylinami vydrží v lednici pár dní, můžete si jej ale i zamrazit.

Jedlý plevel…

… sbírejte jen ten, který zaručeně poznáte. Nafotila jsem pár ukázek z mé zahrady.

Bršlice kozí noha
Divoké macešky
Popenec

Domácí bylinkové máslo

Suroviny na 80-100 g másla:

  • 200 g smetany ke šlehání (pozor, jsou to GRAMY)
  • jedlý plevel a byliny dle chuti
  • případně sůl

Postup:

Smetanu ke šlehání dejte do nádoby a šlehejte tak dlouho, až se začne oddělovat tuk od syrovátky. Trvá to něco kolem 10 minut. Ke konci se začne tvořit hrudka másla a syrovátky při šlehání všude stříká. Můžete-li, snižte otáčky mixéru na minimum.

Rukou pak máselnou hmotu vysbírejte a propláchněte pod studenou tekoucí vodou. Pěkně si máslo promačkejte prsty.

Posléze promíchejte s jemně nasekaným plevelem. Já měla bršlici kozí nohu, popenec, pažitku, medvěd česnek, sedmikrásky (jen dva, tři květy) a fialky (tři květy.

Máslo můžete i osolit. Vytvarujte jej, zabalte do potravinové fólie a nechte vychladit. 

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze, až napublikuji další léčivé recepty…

Přijde vám za týden max. jedna zpráva plná postřehů ze světa výživy těla i duše.