Kaše fermentovaná přes noc

Kaše, která se dá připravit předem a ráno jen šupnout do tašky. A dokonce ta příprava předem má svou výživovou výhodu – v kaši se nastartuje blahodárný proces fermentace, který usnadní trávení a dodá do střev přátelské bakterie (jak známo, ve střevech sídlí podstatná část naší imunity). 

Fermentované produkty navíc má moc ráda Váta dóša, kterou tato chuť uklidňuje a harmonizuje.

Na co všechno to má vliv?

Rovnováha s kaší

Váta se v ájurvédě skládá z energie prvku vzduchu a éteru. Je chladná, větrná, dynamická, živá a taky chaotická a zároveň velmi kreativní a bystrá. Tyto kvality promítá do konkrétní fyzické konstituce, do psycho-emocionálnícho nastavení a také se těmito kvalitami dá popsat ta která probíhající sezóna.

O tom, jaké energie máte v konstituci je celý on-line kurz Energetika Tvého těla – objev, co Ti ne-sedí a bavíme se o tom také na individuálních sezeních a konzultacích.

Váta obvykle stoupá na přelomu léta a podzimu, pak ji na chvíli vystřídá Kapha dóša, aby se v třeskuté zimě Váta zase projevila.

Pro to, aby byla Váta v rovnováze a aby šlo využít její přednosti je třeba ji nedráždit. Zejména jedinci, kterým v konstituci převažuje Váta by si měli na rovnováhu v období stoupání Váty dávat dvojnásobný pozor. 

Ale i když Váty v sobě tolik nemáte, stejně její vliv z okolí poznáte. Pro všechny je fajn vědět, jak ten chaos, který Váta způsobuje uspořádat a urovnat. 

Váta miluje pravidelnost… a kaše! A víte vy, že máme k dispozici hned celou knížku o kaších! Ve Vtipných kaších najdete recepty na kaše do skleničky, které se skvěle hodí jako rychle hotová snídaně nebo na svačinu – i dětem do školy. 

Pokud některé suroviny neznáte nebo si chcete umět vyrobit domácí rostlinná „mléka“, všechno k tomu najdete ve Vtipných kaších také. 

Kaše fermentovaná přes noc

Suroviny:

  • 200 ml semínkového nebo ořechového „mléka“
  • 30 g jemných ovesných vloček
  • 10 g vloček z quinoy, amarantu nebo teffu
  • 10 g rozinek
  • případně sladidlo dle chuti (med, javorový nebo datlový sirup) – rozinky ale obvykle k oslazení stačí
  • kapička citrónové šťávy

Postup:

Všechny vločky důkladně promíchejte s tekutinou a kapičkou citrónové šťávy a nechte přes noc fermentovat v zakryté misce. Na lince bude proces fermentace rychlejší tzn. kaše může být více nakyslá, komu nevyhovuje, nechá v lednici (zejména rozohněné Pitta typy bude kyselejší chuť dráždit). Kaše je přirozeně nasládlá, pokud se vám to přesto bude zdát málo, ráno ji doslaďte.

Pokud konzumujete ráno, kaši lehounce prohřejte v rendlíku na sporáku. Pokud berete s sebou, prostě si ji jen nabalte.