Jedlý plevel – pesto nebo chimmichurri

Jakmile se na jaře projdete pučící přírodou, bude vás jedlý plevel lákat ke sběru. Neodolávejte a sbírejte. Bršlici kozí nohu, popenec, pažitku, ptačinec žabinec, mladé listy pampelišky, česnáček i česnek medvědí, mladé lístky plicníku lékařského, jedlé květy violek i sedmikrásek,… prostě všechno jedlé zelené, co spolehlivě znáte. Pak si z toho všeho umíchejte pesto nebo chimmichurri.

Rozdíl mezi nimi je v tom, že do pesta obvykle patří semínka a sýr, kdežto do chimmichurri nikoliv. Já tomu, co mixuji nejčastěji říkám pesto, ale je to spíš chimmichurri. Tak se v tom vyznejte 🙂

Základ je vždy stejný: hodně moc zeleně, hodně olivového oleje, sůl, citrónová šťáva a případně česnek (když v zeleni není česnek medvědí).

Tohle je řekněme chimmichurri a když do toho přidáte semínka (pinie, slunečnice, dýně) a sýr parmezánového typu, máte rázem pesto.

Celé tohle dílo nacpané do čisté skleničky a zalité olivovým olejem tak, aby ani kousíček nečouhal, vydrží v lednici (či v chladné spížce) věky.

Skvěle se hodí taky ke krémovým polévkám jako je krém z pastináku a pórku.

Jedlý plevel v košíku

Jedlý plevel: pesto či chimmichurri

Suroviny i postup zároveň:

Do mixéru dejte dvě veliké hrsti jedlého plevele (bršlice kozí noha, ptačinec žabinec, popenec, mladé lístky pampelišky nebo plicníku lékařského, polníček kozlíček, pažitka, česnáček, česnek medvědí), přidat můžete i kopřivová semínka.

Zalijte 50 ml olivového oleje, 1 lžičku citrónové šťávy, osolte a přidejte stroužek česneku, když ve směsi listů nemáte medvědí česnek. Můžete přidat i tři, čtyři jedlé květy. Důkladně rozmixujte, dochuťte a pokračujete-li směrem k pestu, přidejte semínka (pinie, slunečnice či dýně) a sýr parmezánového typu. Zase rozmixujte a pak ihned konzumujte.

Nebo dejte do čisté skleničky, zalijte olivovým olejem tak, aby ani kousek nahoře nevyčuhoval, zavíčkujte a skladujte v chladu a temnu.

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze, až napublikuji další léčivé recepty…

Přijde vám za týden max. jedna zpráva plná postřehů ze světa výživy těla i duše.