Batáty, sladké brambory co bramborami nejsou

Původně jsem chtěla psát článek o tom, jak mít žravé placičky a vyhnout se přitom obilninám i luštěninám. Místo toho jsem se rozepsala o batátech a kromě placiček dostanete recept na bramborovo-batátové pyré a dýňový krém s batátou.

Sladké brambory neboli batáty jsou žádoucím artiklem globálního zimního jídelníčku. S našimi bramborami nemají nic společného.

Batáty jsou hlízami povijnice batátové, tropické rostliny patřící do čeledi svlačcovité.

V obchodech můžete narazit na batáty s vnitřkem ORANŽOVÉ BARVY (vhodné na vaření, do pyré, zapékání a na lupínky) nebo s vnitřkem BÍLÝM (jsou škrobovitější a méně sladké, hodí se více na výrobu těsta). Pod slupku není dobře vidět. Časem jsem si tedy vypracovala nakupovací pomůcku.

Jak poznat správný batát

Vypozorovala jsem, že batáty s oranžovým vnitřkem mají slupku hladší, kdežto batáty s bílým vnitřkem jsou na povrchu strupovitější a v barvě slupky prosvítá cyklaménová (mrkněte na barevnou škálu Módního pekla).

Proti rakovině a virům

Batáty patří k nejvýživnějším druhům zeleniny. Obsahují vlákninu (3 g na 100 g), vitamíny (zejména vitamín C a vitamín B6), draslík, kyselinu chlorgenovou, kyselinu kávovou či rostlinná barviva betakaroten (1 batáta dodá více jak 100% doporučené denní dávky), lutein a zeaxantin.

To všechno dohromady působí proti rakovině, očním chorobám a proti virům.

Pro kuchyni platí obecná poučka, že batáty se dají použít všude tam, kde byste použili dýni.

Batáty taky opěvují maminky, co začínají s PŘÍKRMY. Protože sladká brambora obsahuje přirozeně více cukrů – už ten název, že ano – chutná prckům obvykle víc, než naše běžné brambory. Proti hovoří snad jen cena.

U nás doma je v oblibě bramborovo-batátové pyré, někdy lehce šmrncnuté celerem. Když ale nakrájím kus batáty do polívky, nechce to nikdo jíst, pokud ovšem neaplikuji další trik, totiž dýňový krém se schovanou batátou. Populární jsou také batátové hranolky pečené společně s další zeleninou v troubě na plechu (dobře všechnu zeleninu předtím obalte olejem). A nakonec jsem přišla k receptu na batátové placičky s tuňákem, které balím jakožto svačinu do krabiček na výlety.

Bramborovo-batátové pyré

lze použít i jako příkrm od 6. měsíce věku

Suroviny a postup zároveň:

Na dva díly brambor dejte jeden díl batát. Všechny brambory oloupejte a ty sladké nakrájejte na velká kolečka, zatímco ty druhé  brambory nakrájejte na malé kostky. Dejte do vody, osolte (pro děti do jednoho roku nesolte), přidejte mletý kmín (můžete i trochu fenyklu) a přiveďte pod poklicí k varu. Stáhněte plamen, pokličku poodkryjte a mírně bublající vařte do změknutí všeho (asi 15 min).

Horkou vodu slijte, brambory rozmačkejte na pyré a přidejte k nim štědrou dávku (přepuštěného) másla (dětem do jednoho roku přidejte raději kapičku olivového oleje). Dosolte (dětem do jednoho roku nikoliv) a podávejte.

Dýňovo-batátový krém

lze použít jako příkrm od 6. měsíce věku

Suroviny:

  • 450 g dýně hokkaido nebo muškátové dýně
  • 150 g batáty
  • dýňový olej
  • pro dospělé: sůl, muškátový oříšek, restovaná dýňová semena

Postup:

Oloupanou a na kostičky nakrájenou dýni dejte společně s batátou (oloupat a nakrájet na větší kusy) do hrnce. Zalijte vodou, aby bylo vše ponořené. Pro dospělé a starší děti osolte a přiveďte pod poklicí k varu. Stáhněte plamen a mírně vařte do změknutí všeho. Rozmixujte tyčovým mixérem a malým dětem podávejte s kapičkou dýňového oleje. Ostatním dochuťte solí, špetkou strouhaného muškátového oříšku a podávejte zdobené restovanými dýňovými semeny a dýňovým olejem.

Batátové placičky s tuňákem

Suroviny na 7 placiček o průměru 6 cm a výšce do 1 cm:

  • 200 g batát
  • 1 šalotka
  • 80 g tuňáka z konzervy ve vlastní šťávě
  • kůra z jednoho citronu
  • kopr (čerstvý nebo mražený)
  • sůl

Postup:

Troubu předehřejte na 200 stupňů Celsia obyčejně.

Oloupané a nakrájené batáty vhoďte do vroucí vody a uvařte doměkka. Slijte, nechte okapat a trochu vychladnout. Rozmixujte na pyré, do kterého přidejte najemno nakrájenou šalotku.

Slijte vodu z tuňákové konzervy a přidejte tuňáka k pyré. Osolte a dochuťte nasekaným koprem a citronovou kůrou. Hmotu přikryjte a nechte odležet alespoň půl hodiny v ledničce.

Tvořte placičky, které rozložte na pečícím papírem vystlaný plech a pečte asi 15 minut.

Každou chvíli publikuji novou inspiraci, nepropásni ji a přihlas se k odběru novinek:

Přijde vám za týden max. jedna zpráva plná postřehů ze světa výživy těla i duše.