Špaldovo-ovesné sušenky s konopím a levandulí

Recept, který jsem průběžně ladila dva měsíce. Tyto sušenky ke konci školního roku putují do školy a do školky.

V prvopočátku toho všeho stojí synek, co rád chodí do pamlskové skříňky na sušenky a maminka, co si sem tam taky ráda zobne. Koupit slušnou sušenku v supermarketu – přemýšlíte-li o tom, co jíte – je oříšek a minimálně palmovému tuku se prostě nevyhnete, o glukózo-fruktózových sirupech nemluvě.

Ve zdravce to zase hýří VŠEMOŽNOU ALTERNATIVOU, ve které čert aby se vyznal. Tedy my se vyznáme a víme, co je pro nás dobré a že kvalitu je nutno ocenit. Bezednou kasičku nemáme. A proto kupujeme to pravé sušenkové jen občas a raději pečeme svoje.

Letos frčí konopí a taky kokosová drť, co mi zbývá po výrobě domácího kokosového mléka. Máslu zdatně sekunduje GHÍ, takže poslední várka sušenek byla jen s ním. Podobně je to s přepuštěným máslem.

Ghí není přepuštěné máslo?

Není. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že přepuštěné máslo je celkem rychle hotové zatímco ghí probublává na sporáku pěkně pomaličku a dlouho.

Každopádně tak jako tak tímto procesem dostanete čistý tuk, oddělí se voda a všechny pevné mléčné části. Ghí i přepuštěné máslo má proto mnohem delší trvanlivost (nežlukne a lez jej skladovat při pokojové teplotě) a mnohem vyšší KOUŘOVÝ BOD, tedy teplotu, kdy se začne přepalovat (252 stupňů Celsia zatímco máslo max. 149 stupňů Celsia). Hodí se na jakoukoliv tepelnou úpravu.

Elixír života

V ájurvédě je ghí ELIXÍREM ŽIVOTA. Hodí se pro všechny dóši (Váta, Pitta, Kapha), podněcuje trávící oheň a vyživuje tělesné tkáně. Leckde se dočtete, že napomáhá detoxikaci, léčí kožní problémy (vyzkoušeno na ekzém mé nejmenší) a je balzámem na nervy.

Ghí je také vhodnou alternativou pro lidi trpící intolerancí laktózy.

Levandule k pečení

Protože zahrada na konci školního roku naplno kvete, do těsta přišla čerstvá levandule. Kdykoliv jindy lze použít i sušenou, to pak ale v polovičním množství oproti čerstvé. Jakékoliv bylinky – zvláště v sušeném stavu – jsou koncentrovanou drogou a nejdříve si jejich účinky nastudujte, než je někde použijete.

Doporučuji k tomu účelu Herbář od Janči a Zentricha.

Levandulové kvítky v tomto množství sušenky decentně ovoní a dodají letní šmrnc. Levandule kromě uklidňujícího účinku umí uvolňovat křeče v trávícím traktu, zároveň působí ANTIBIOTICKY a povzbuzuje slinivku. Také tlumí bolesti hlavy psychického původu.

Trocha konopí neuškodí

Jistěže jde o semena konopí technického, které vykazuje jen stopové množství THC a někde tvrdí, že dokonce žádné.

Konopí se nám líbí, protože obsahuje ideální poměr nenasycených mastných kyselin omega-3 a omega-6, což dělá dobře člověčímu mozku, metabolismu a reprodukčnímu systému.
Konopné semínko je bohaté na PROTEINY, takže ideální pro budování a udržení svalové hmoty, stejně tak pro imunitní systém a hormonální rovnováhu. Pomáhá také udržovat zdravou pleť a nemělo by chybět v jídelníčku osob s lupénkou či ekzémem.

Celé neloupané semínko předem namočte a naklíčené pak konzumujte. Loupané semínko lze jíst jen tak nebo přidávat třeba do následujících sušenek.

Špaldovo-ovesné sušenky s konopím a levandulí

26 sušenek o průměru 4-6 cm

Suroviny:

  • 100 g špaldové mouky hladké
  • 100 g jemných ovesných vloček
  • 50 g strouhaného kokosu (nebo zbytku po výrobě kokosového mléka)
  • 20 g loupaného konopného semínka
  • 70 g třtinového cukru nebo cukru muscovado či panely
  • 100 g přepuštěného másla nebo ghí (lze i obyč máslo)
  • 20 g olivového oleje
  • 3 lžičky kypřícího prášku z vinného kamene
  • špetka soli (růžová himálajská je fajn)
  • 1 lžička mleté skořice

Postup:

Troubu předehřejte na 150 stupňů Celsia.

Rozpusťte máslo nebo ghí společně s olejem a přelijte do mísy. Přidejte cukr a metličkou prošlehejte.

Do mísy přidejte všechny ostatní suroviny a stěrkou řádně promíchejte. Možná budete potřebovat lžičku nebo dvě vody, aby těsto nebylo příliš hutné. Konzistence má být měkká a snadno tvarovatelná do kuliček a placiček.

Tvarujte dlaněmi kuličky a z nich placičky – pokládejte na plech, kde ještě prsty rozplácněte na sušenku o průměru 4-6 cm.

Pečte v troubě asi 20 minut a nechejte zcela zchladnout, než ochutnáte.