Smoothie jablko – mrkev – chřest

Dá se chřest jíst bez tepelné úpravy? Jasněže dá! Ten zelený chutná jako křupavě nasládlý hrášek a perfektně se hodí do smoothie.

V zimě smoothie neholduji a nedoporučuji jej ani vám. Tělo tím ochlazujete, a to není v už i tak chladném období moc potřeba. I když v jistých okamžicích, v určitých místech, pro jisté typy může být smoothie vhodné kdykoliv. Můj smoothie čas tedy s jarem teprve přichází. I přesto zacházím se smoothie podle starého dobrého: všeho s mírou.

Chřest v herbáři

Účinné látky jsou velmi pestré. Nacházíme zde bílkoviny, tuky, sacharidy, železo, vápník, draslík, zinek, hořčík, kyselinotvornou síru a stejně působící fosfor, vitamin C, vitaminy skupiny B, alkaloid asparagin, glykosid coniferin a vanilin.

Chřest má výrazné močopudné účinky, přičemž vylučuje vodu, aniž by dráždil ledviny. Čistí krev, takže se hodí při terapii chronických ekzémů a vyrážek. Urychluje látkovou výměnu, což jistě ví ti, kteří  holdují dietám. Údajně je předmětem zvýšeného zájmu vědců, neboť se ukazuje, že obsahuje chemicky neznámý protirakovinný faktor.

Chřest je na rozmezí potraviny a léčiva. Léčebně jej podáváme syrový, ovšem zcela zásadně dáváme přednost šťávě. V léčbě se řídíme starou dobrou radou „všeho s mírou“, i chřest lze údajně předávkovat. Chřest může být pokládán za nebezpečný například při zánětech jater, ledvin, dně apod.
(Janča, Zentrich)

Smoothie nebo pyré taky pro prcky

Odšťavňovat chřest mi bylo líto. Ponechme léčebné účely stranou a pojďme v rámci prevence a delikátních chutí rozšmelcovat celý chřest do smoothie společně s mrkví a jablkem. Ostatně i v herbáři radí míchat chřestovou šťávu s tou mrkvovou pro zesílení léčebných účinků.
Ohohó :-)

Zařazuji tohle smoothie také do kategorie příkrmů a pyré pro prcky. Chřest klidně zkuste po ustálení  příkrmů, pokud vám to časově pasuje do jeho sezóny. V receptu jen vynechte tu citrónovou šťávu, která je tam jen pro zachování barvy – budete-li smoothie podávat hned, není co řešit. Pro prcka rozmixujte prostě jenom ovoce případně s trochou vody, kdyby byl výsledek moc hustý. Chia dávkujte po špetce a nechejte důkladně nabobtnat.

Smoothie z jablka, mrkve a chřestu

na 1 sklenici o obsahu 300 ml

Suroviny:

  • 1 větší jablko
  • 1 malá mrkvička
  • 2 stonky zeleného chřestu
  • troška kokosového mléka nebo vody
  • pár kapek citrónové šťávy
  • chia semínka

Postup:

Jablko buď oloupejte – smoothie bude jemnější nebo nechte se slupkou, vykrájejte jádřinec a na měsíčky nakrájené dejte do mixéru.

Mrkev očistěte a nastrouhejte k jablku – pomůžete tím mixéru, mrkev je přece jenom dost tvrdá.

Spodní polovinu stonků chřestu oloupejte škrabkou a nožky zkraťte o cca 1.5 cm.

Dejte k ovoci do mixéru, přidejte citrónovou šťávu (pro malé děti vynechte) a přilijte trošku kokosového mléka nebo vody (malé děti vodu).

Mixujte do hladké konzistence. Řeďte vodou nebo kokosovým mlékem dle libosti.

Přidejte chia a nechejte chvíli nasáknout. Ihned konzumujte.