Fermentovaná limonáda

Elegantní způsob, jak dostat do těla přátelské bakterie a přitom využít ovocné a rozkvetlé dary přírody. Fermentovaná limonáda je jednoduché a vynikající doplnění pitného režimu každého labužníka.

Jak na fermentaci

Fermentování je založeno na kvasinkách, které se v ovoci či květech přirozeně vyskytují a na přidání sladidla – v našem případě medu či javorového sirupu (můžete zkusit i ovocné šťávy, třeba hroznovou). Pokud chcete použít cukr (a dóša typ Pitta si to klidně může dovolit), pak použijte tmavý třtinový.

Že nevíš, jaký jsi dóša neboli konstituční/energetický typ? Zjistíš to u mě v on-line kurzu.

Takže… přidané sladidlo slouží jako potrava pro kvasinky.

Med nebo javorový sirup sestávají z kombinace glukóza+fruktóza+sacharóza (med více glukózy a fruktózy, javorový zase více sacharózy, cukr je čistá sacharóza).

Kvasinky se nejdříve nakrmí glukózou, limča postupně přestává být tolik sladká a začíná perlit (něco jako burčák). Proces pokračuje a jakmile kvasinky sežerou i fruktózu, sladká chuť zmizí a přibude další alkohol. Do této fáze my tady spolu nedojdeme, nám stačí jemně perlivá limonáda ještě bez alkoholu. Ale klidně si to doma zkuste.

Fermentovaná limonáda krok za krokem

 • vyberte si ovoce a jedlé květy, kterými chcete limču ochutit. Moje oblíbené:
  – lesní jahody – růže – brutnák – švestka-
  – máta – růže – levandule – brutnák –
  – třešně – levandule – růže
  – maliny – meduňka – máta –
  Kombinací můžete vytvořit stovky a pokaždé bude limča jiná.

 • smíchejte živou vodu s medem v poměru 6:1 když použijete ovoce a 4:1 když použijete květy. Je jasné, že když použijete sladké ovoce, stačí medu méně. Kvasinky potřebujete sladkým nakrmit, to berte v potaz, když budete množství sladidla ubírat.

 • oslazenou vodu nalijte do sklenice a do ní dejte ovoce / květy. Dobře promíchejte. Obsah bude nejspíš plavat u hladiny, nevadí. Je dobré nemít sklenici úplně plnou až po víčko, ať se vám to dobře míchá a nevylévá.

 • zavíčkujte zpočátku jen lehce a hlavní bod celého procesu DENNĚ NĚKOLIKRÁT MÍCHEJTE – vyvarujte se kovových předmětů a používejte vařečky. Roztok tím okysličíte a špatně ponořené části ponoříte. Vyloučíte tím také plíseň, která se ráda objevuje na povrchu, pokud nemícháte.

 • po pár dnech začnete pozorovat drobné bublinky. Přitom stále promícháváte a můžete začít ochutnávat. Zpočátku velmi jemně perlivá limča prochází procesem, jak jsem psala výše. Limonádu můžete krátkodobě skladovat v lednici, ale neuzavírejte ji úplně, ať vám nevybuchne 🙂

Fermentovaná limonáda

Skvělé jsou i fermentované kaše

To je další možnost, jak pohladit zažívací trakt a zocelit svoji imunitu. Fermentaci kaší jsem věnovala celou novou kapitolu a několik nových receptů ve druhém vydání Vtipných kaší.

Nepropásněte další výživné recepty a přihlaste se k odběru novinek…

Přijde vám za týden max. jedna zpráva plná postřehů ze světa výživy těla i duše.