Jak ustát sváteční hodování bez trávicích potíží a kil navíc

Jídlo je součástí všech setkání, svátků a oslav s blízkými a přáteli. Pravděpodobně se vám při takovém hodování stane, že jíte více, než byste jedli v jiný běžný den. To je v pořádku. Když to s jídlem poněkud přeženete, můžete zkusit některý ze záchranných tipů ájurvédy, jak hodokvas ustát a svému trávicímu systému trošku pomoct.

Jistě to znáte.

Na oslavě je třeba všechno ochutnat a především v tu dobu, kdy byste už dávno leželi v posteli a spali 🙂 Je-li vaše tělo v rovnováze, tyto občasné úlety zvládne bez potíží. Vládne-li ve vašem těle nějaká nerovnováha, přežírací prohřešek pocítíte více.

Ráno po hodování můžete mít zvýšený tlak nebo cítit zahlenění. Projevy jako je únava, letargie a mentální mlha po snězení těžkých jídlech jistě dobře znáte. Signály nerovnováhy v trávení jsou také pálení žáhy, nadýmání, plynatost. Řešení nejčastějších zažívacích potíží si probereme níže. Teď tedy…

… jak to hodování zvládnout?

Připravte se předem

Den před oslavami jezte jen lehká jídla. Kičadi nebo dhal, polévky, kaše.

Hodinu až dvě před hodováním si dejte čaj na podporu trávení. Může obsahovat koření jako koriandr, římský kmín, fenykl, kořen zázvoru, případně některou ájurvédskou směs přímo podporující trávení.

Nejezděte na oslavu totálně hladoví. To pak máte tendenci toho sníst ještě víc. Máte-li velký hlad, dejte si lehkou svačinku. Třeba slunečnicová semínka smíchaná s trochou ghí a okořeněná, solí, mletým koriandrem a římským kmínem. Nebo datle plněné mandlemi a nakládaným zázvorem.

Na oslavě

Jezte více toho, co vaší konstituci sedí a méně toho, co vám úplně nesedí. Dobře a dlouze žvýkejte. Sliny pomáhají natrávit potravu.
Trocha alkoholu – pokud je to na oslavě žádoucí a vy chcete pít – může s trávením pomoct. Volte lehké alkoholické nápoje s hořkou chutí.

Radujte se, i když jste to s jídlem přehnali. Užijte si oslavu se vším všudy. Špatný pocit a výčitky vám uškodí víc, než to samotné přejezení.

Po oslavě

Po jídle si dejte 15-30 minut odpočinek a pak se jděte projít. Nebo si zatancujte.
Než půjdete spát, můžete si dát triphala prášek k pročištění střev.

Rychlé řešení nejčastějších potíží

Plynatost (zvýšená Váta)
Dobře hydratujte. Dejte si koření nebo čaj na podporu trávení z koriandru, zázvoru, fenyklu a římského kmínu. Masírujte břicho.

Pocit horkosti (zvýšená Pitta)
Vyvarujte se kávy, alkoholu a pikantních pokrmů. Mátový čaj nebo voda s mátou uleví.

Pocit těžkosti od žaludku (zvýšená Kapha)
Vyvarujte se těžkých jídel obsahujících pšenici, cukr, sýr a mléčné výrobky. Udělejte si čaj z brahmi nebo na čaj použijte směs kardamomu, máty a kurkumy.

Překyselení (zvýšená Pitta a Váta)
Kapka citrónové šťávy neutralizuje. Dýchejte do břicha.

Chceš dostávat výživnou inspiraci e-mailem? Přihlas se do mé databáze…

Přijde vám za týden max. jedna zpráva plná postřehů ze světa výživy těla i duše.